مطالب تخصصی شیشه اتومبیل

استانداردهای شیشه خودرو

استانداردهای شیشه خودرو

چرا استانداردهای شیشه خودرو مهم هستند

از دید اجتماعی آنچه بر پایه قرارداد، سنت، یا قانون، نمونه‌ای برای سرمشق به کار می‌رود و اجرای آن مورد پذیرش همه می‌شود استاندارد (به فرانسوی: Standard) گفته می‌شود.از دید فنی، وضع قوانین و مقرارت برای تعیین کیفیت و مشخصات مطلوب یک کالا یا خدمات را استانداردمی‌گویند.

وقتی در اینجا صحبت از استانداردهای شیشه خودرو  میشود موضوع بسیار حیاتی است چون به جان انسانها برمیگردد.و اهمیت استاندارد به مراتب صدچندان خواهد شد.

از زمانی که ماشین اختراع شد هدف برای آسایش و راحتی در جابجایی و سرعت در امور زندگی بود. ولی به مرور سازندگان پی بردند که ماشینی که ساخته شده میتواند جان راننده و سرنشیان را به خطر بیندازد . چون ماشین های اولیه فاقد شیشه جلو بودند و این امرمشکلاتی را برای راننده به وجود می آورد.

اختراع شیشه ماشین

بعد برای ماشیتها شیشه طراحی شد و این شیشه در ظاهر مشکل اولیه را برطرف کرد ولی یک نگرانی جدی تری را به وجود آورد و آن هم این بود اگر شیشه جلو به هر دلیلی مثلا برخورد سنگ یا شیئ سنگینی باعث شکستن آن شود آنوقت صدمه جدی به راننده و سرنشینان خواهد رسید.

به همین دلیل یک صنعت مهم ظهور کرد و آن هم صنعت تولید شیشه اتومبیل بود .صنعتی که به شدت و با رشد سریع صنعت خودرو جای خودش را به خوبی در جهان خودرو باز کرد .

به مرور تولید کنندگان دست به ساخت شیشه هایی زدند که به لحاظ استحکام و قدرت بتواند یک سری معلفه های خاص را داشته باشد . مثلا در برخورد با شیء سنگین خورد نشود و به راننده آسیب نرساند یا اینکه شفاف باشد و نیز بتواند مانع از تابش اشعه های مخرب خورشید باشد ومانند شیشه لمینت …تا جایی این موضوع پیش رفت که حتی شیشه هایی تولید شدکه ضد گلوله و غیر قابل شکستن هستند …

نصب شیشه به صورت استاندارد

#image_title

اهمیت استانداردهای شیشه خودرو

ولی آنچه در استاندارد شیشه خودرو را پر اهمیت تر میکند در یک کلمه یا جمله ساده میتوان گفت  جان انسانهاست … به همین خاطر اشخاصی که ماشین میخرند ضمن توجه به نکات مختلف ماشین به شیشه های ماشین نیز توجه دارند بخصوص شیشه جلو و اگر شما صاحب خودرو هستید و به هر دلیلی شیشه ماشین شما نیاز به تعویض داشته باشد برای حفظ جان خودتان نباید ریسک کنیدو سریع اقدام به تغویض یا ترمیم شیشه کنید.

باید بدانید که شیشه خودرو خودتان را از کجا خریداری کنید و چه کسانی با چه مهارتی شیشه خودرو را نصب میکنند. چون به همان اندازه که خودشیشه مهم است نصب آن و خدمات این موضوع هم اهمیت دارد .به مرور زمان و در عصر حاضر یک سری استانداردهای جهانی برای تولید شیشه ماشین به وجود آماده که همه تولیدکنندگان از آن تبعیت میکنندکه در زیر به چند نکته مهم در این خصوص اشاره خواهم کرد

شيشه هاي خودرو به دو دسته قابل تقسيم هستند :

1– شيشه هاي    Laminated
2- شيشه هاي  Tempered

شیشه لمینت و کارایی آن :

در شيشه هاي لامينيت از يک فيلم پلاستيکي به نام PVB که به وسيله دو لايه شيشه احاطه شده، استفاده مي شود. لايه PVB شيشه ها را در هنگام که چیزی به آن برخورد میکند از شکستن و خورد شدن و پرتاپ شدن  خرده هاي شيشه که باعث ايجاد جراحت براي سرنشينان خواهد شد، جلوگيري مي کند همچنين به دليل داشتن خاصيت ارتجاعي از پرتاب شدن سرنشينان به خارج از خودرو در هنگام حوادث احتمالي نيز جلوگيري مي کند .

از ديگر خواص PVB مي توان موارد زير را نام برد :
۱- کاهش صداهای مختلف با شدت و فرکانس بالا از خارج از ماشین

۲- جلوگيري از ورود اشعه UV تا ۹۵درصد
۳- جلوگيري از تابش نور خورشيد، با رنگي کردن قسمت بالايي PVB در شيشه هاي جلو

شیشه های تمپرید (Tempered) و کارایی آن

در فرایند تولید شیشه ماشین ما به یک نوع دیگر از شیشه برمیخوریم که این شیشه در فرایند تولید با شیشه های لمینتی بسیار متفاوت هستند این نوع شیشه در دمای 600 تا 700 درجه ساخته میشود و بعد به صورت سریع سرد میشوند و همین عمل سرد شدن باعث مشیود که شیشه در هنگام شکستن  به تکه های بسیار ریزی تبدیل شود وکه  کمترین صدمه را در هنگام خرد شدن به راننده و سرنشینان خودرو میزند .

فرایند سرد شدن بعد از شکل دهی و برش کاری انجام میشود و بیشترین کاربرد این شیشه در شیشه های جانبی و عقب خودرو است.

آشنایی با یک استاندارد جهانی

استاندارد DOT

اداره کل FMVSS  که در کشور آمریکا مستقر است برای تولید کنندگانی که قطعاتشان  بعد از آزمیشات حد نصاب امتیاز و استاندارهای لازم را به دست بیاورند اعطا میشود در واقع این استاندارد (DOT)  مخفف عبارات  Department Of Transportation بوده و استانداردي است براي کليه قطعات ايمني خودرو از جمله شيشه، روغن ترمز و … تعریف شده است که دارندگان این استاندارد میتوانند محصولات خودشان را مانند شیشه اتومبیل به سایر کشورها ارسال کنند .

در این سایت میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید و موارد مشکلات خودتان را در خصوص شیشه  خودرو  در میان بگذارید و مطمنا گروه ما بیشترین تلاش خودش را برای خدمت به شما انجام خواهد داد .

استانداردهای شیشه خودرو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *